تاثير روغن‌هاي ماساژ بر پوست

زماني ماساژدرماني مختص از ما بهتران بود اما اين روز‌ها در بيشتر سالن‌هاي زيبايي و حتي مجتمع‌هاي ورزشي، تکنسين‌هاي ماساژ هم حضور دارند و با قيمتي تقريبا منصفانه، فعاليت مي‌کنند. اغلب اين افراد، انواع و اقسام روغن‌ها، لوسيون‌ها و ژل‌ها را به شما معرفي مي‌کنند و ممکن است با توصيف خواص سلامت‌بخش آنها، شما رامتقاعد کنند که انواع گران‌تر را برگزينيد و سلامت پوست خود را تضمين کنيد.

ولي آيا اين روش‌هاي فيزيکي واقعا براي پوست مفيدند؟ واقعا تفاوتي مي‌کند که به پوستمان لوسيون شيميايي بزنيم يا روغن گياهي؟
روش ماساژدرماني از دوران باستان براي بهبود بسياري از بيماري‌ها، خصوصا بيماري‌هاي عضلاني و مفصلي کاربرد داشته است. در اين ميان، پوست هم بي‌بهره نمانده و روش ماساژ‌درماني براي ناراحتي‌هاي پوستي هم استفاده مي‌شده است. روش‌هاي ماساژدرماني مختلف بوده و هدف از آنها تحريک رباط‌ها، تاندون‌ها و بافت‌هاي زيرپوستي و همچنين افزايش خون‌رساني به اين نواحي است. در گذشته اعتقاد بر اين بود كه انجام منظم تکنيک‌هاي ماساژ در مدتي طولاني سبب استحکام بيشتر عضلات شده و در نتيجه افتادگي پوست فرد را از بين خواهند برد. درباره دردهاي مفصلي و اسکلتي هم تصور بر اين بود كه ماساژ عضلات اطراف ناحيه درد، آنها را حجيم‌تر کرده و عملکرد آنها را بهبود مي‌بخشد.

روغن‌هاي گياهي ماساژ
 
اکثر روغن‌هاي ماساژ، گياهي هستند. اين روغن‌ها انواع ويتامين‌هاي محلول در چربي را دارند؛ مثلا ويتامين A ،D ،E و K اما بايد خاطرنشان کرد که جذب اين ويتامين‌ها از طريق پوست، بسيار اندک است. پس به ادعاهاي تکنسين‌ها توجهي نكنيد.

اين روغن‌ها جنبه درماني ندارند
 
در گذشته، ماساژ قسمت‌هاي مختلف بدن به وسيله روغن‌ها توصيه مي‌شد اما امروزه مطالعات جديد نشان داده که ماساژ تاثير چنداني در شلي عضلات ندارد. روغن‌ها و ماساژ تنها حس آرامش را به فرد القا مي‌کنند و نمي‌توانند در درازمدت مشکل پوستي او را بهبود بخشند. روغن ماساژ يکي از ملزومات تکنيک ماساژ است و نقشي در درمان خشکي و ديگر ناراحتي‌هاي پوستي ندارد. به عبارت ديگر، استفاده از روغن‌هاي ماساژ بيشتر جنبه تفريحي دارد تا درماني. اگر مي‌خواهيد با روش‌هاي ماساژ حس آرامش به شما دست دهد از اين روش‌ها استفاده کنيد اما اگر انتظار داريد که ماساژ با روغن‌هاي گياهي پوست شما را جوان کند يا جوان نگاه دارد يا کلا بهبودي در وضعيت آن به وجود آورد، سخت در اشتباه‌ايد.

همچنین مطالعه کنید:  ترازودون

لوسيون‌هاي ماساژ
 
لوسيون‌هاي ماساژ پايه روغني ندارند. بنابراين هنگام ماساژ از روي پوست سُر نمي‌خورند و سر جاي خود باقي مي‌مانند. به علاوه پخش نشدن ناگهاني لوسيون‌هاي ماساژ به تکنسين اين امکان را مي‌دهد که بدون مالش و حرکت‌هاي سخت مراحل ماساژ را با آرامش اجرا کند. به اين ترتيب، فرد تحت استرس و تنش کمتري قرار خواهد گرفت.

انواع لوسيون‌هاي ماساژ
 
لوسيون‌هاي ماساژ پوست را نرم کرده و مدتي طول مي‌کشد تا جذب پوست شوند. اين محصولات انواع گوناگوني دارند اما بيشتر آنها با برخي روغن‌ها (روغن بادام شيرين و آفتاب‌گردان) ترکيب مي‌شوند تا بافت بهتري داشته باشند.

ژل‌هاي ماساژ
 
ترکيبات ژل‌هاي ماساژ به مراتب ساده‌تر و سبک‌ترند و به سرعت جذب پوست مي‌شوند. تنها مقدار اندکي از اين ژل‌ها بخش قابل توجهي از پوست را پوشش مي‌دهد.

انواع و اقسام روغن ماساژ
 
روغن بادام: روغن بادام طرفداران زيادي دارد و بسيار نرم است و استفاده از آن حس آرامش‌بخشي به آدم القا مي‌کند. سريع جذب مي‌شود؛ زياد روي پوست نمي‌ماند؛ ايجاد حساسيت نمي‌کند؛ خيلي چرب نيست، به راحتي پخش مي‌شود و در ضمن، خوش‌بو و داراي عطري ملايم هم هست.
روغن هسته انگور: اين روغن هم زياد چرب نيست اما معمولا با روغن بادام و روغن جوانه گندم ترکيب مي‌شود، سبک است و بوي زننده‌اي ندارد.
روغن زردآلو: اين روغن پوست را تحريک نمي‌کند و خوب روي پوست پخش مي‌شود.
روغن آواکادو: اين روغن رنگ سبز تيره‌اي دارد و نسبت به ساير روغن‌ها سنگين‌تر است و به علت چرب بودن فوق‌العاده‌اش معمولا با ديگر روغن‌ها مثلا روغن بادام ترکيب شده سپس مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
روغن جوجوبا: اين روغن از دانه گياه جوجوبا گرفته مي‌شود؛ خوشبو است و خاصيت ضدميکروبي دارد. براي درد‌هاي مفصلي و ناراحتي‌هاي پوستي مفيد است، پوست را تحريک نمي‌کند و سريع و آسان جذب مي‌شود.
روغن جوانه گندم: بوي ملايم اين روغن، باعث شده در روش‌هاي ماساژ اروماتراپي رواج داشته باشد. هنگامي که با روغن بادام شيرين ترکيب مي‌شود، استفاده‌ ازآن راحت‌تر است.
روغن نارگيل: زنجيره چربي روغن نارگيل مدت طولاني‌تري روي پوست مي‌ماند، استفاده از آن راحت است، حساسيت‌زا نيست و لباس‌هاي فرد را رنگي نمي‌کند.
ساير روغن‌ها: ديگر روغن‌هاي مورد استفاده در روش‌هاي ماساژ عبارتند از روغن زيتون، روغن نارگيل، کره‌هاي معمولي، روغن برخي حبوبات و گياهان و روغن شترمرغ. هر کدام از اين روغن‌ها ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارند و براي شرايط به خصوصي مناسب‌ترند.

همچنین مطالعه کنید:  خواص درمانی ریحان چیست ؟

روغن ماساژ خوب3 ويژگي دارد
 
1. عطر و اسانس زيادي ندارد: روغن‌هايي که بوي تندي دارند، نه تنها بيمار، بلکه تمام اطرافيان را هم آزرده مي‌کنند. فرض کنيد شخصي بخواهد به تناوب، يک روز درميان، از روغني معطر استفاده کند. در اين صورت، ماندن او در خانه و محيط‌هاي اجتماعي، غيرممکن مي‌شود. شست‌وشوي اين روغن‌ها دشوار است و بوي برخي از اين روغن‌ها آنقدر زياد است که با شست‌وشو هم از بين نمي‌روند.
2. حساسيت‌زا نيستند: اگر روغن‌هايي که در تکنيک ماساژ استفاده مي‌شوند، خالص نباشند و ترکيبات مصنوعي در آنها به کار رفته باشد، استعمال‌شان در درازمدت سبب واکنش‌هاي پوستي آلرژيک مي‌شود. البته 80 تا90 درصد روغن‌هاي پرکاربرد از عصاره گيا‌هان استخراج مي‌شوند.
3. خيلي چرب نيستند: اگر روغني خيلي چرب باشد، مدتي بعد از استفاده باعث مي‌شود که پوست به شدت لغزنده و ناخوشايند ‌شود.
منبع:سلامت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.