من به یک زندگینامه مختصر از آیت الله مرعشی نجفی نیاز دارم ، آیا شما می توانید کمکم کنید؟

حضرت آیت الله العظمی ابوالمعالی سید شهاب الدین، محمد حسین حسینی مرعشی نجفی، علامه محقق، جامع معقول و منقول، نسابه آل رسول الله (ص)، فقیه اهل بیت (ع)، اصولی، محدث رجالی، ادیب اریب، مورخ و ریاضیدان، مرجع عالیقدر و فرهنگبان مکتب تشیع و یکی از مفاخر جهان اسلام، در بین الطلوعین روز پنجشنبه، بیستم صفر ۱۳۱۵ سی تیر ۱۲۷۶ ۲۱ ژوئیه ۱۸۹۷ در نجف اشرف، در خانواده تقوا و فضیلت و دانش و معنویت پا به عرصه هستی نهاد.

اغراق نیست اگر بگوئیم معظم له یکی از پراستادترین چهره های علمی معاصر است که توفیق درک محضر استادان متعدد، در رشته های گوناگون را یافته است، چنانچه تعداد آنان به بیش از چهار صد نفر می رسد. این کوششهای خستگی ناپذیر و مستمر، سرانجام در ۲۷ سالگی به ثمر نشست و وی را در زمره علما و فقها درآورد. استعداد شگرف، قوه حافظه بی نظیر، قدرت فراگیری و بهره وری فراوان، اشتیاق بیش از حد به یادگیری، عشق به پیشرفت، تمایل شدید به دانش اندوزی در همه علوم و فنون، علاقه به درس و بحث و مطالعه کتاب، لذت بردن از جمع آوری ذخایر اسلامی و آثار گرانقدر علما و فقها و دستاوردهای آنان در طول تاریخ، انس با علما و دانشمندان در هر کجا و در هر زمان، شور رسیدن به حق، سرمستی پیوند با اولیا و انبیا و پیوند مستحکم وی با عامه مردم، بزودی ایشان را بر ستیغ اجتهاد و بلندای شرف و فضیلت قرار داد. تعداد تألیفات و میراث مکتوب این عالم بزرگوار که بیش از یکصد و پنجاه اثر است و با توجه به نداشتن فرصت کافی به دلیل مشاغل فراوان از قبیل رسیدگی به امور مسائل فقاهت و مرجعیت و تدریس و…، خود نمونه بارزی از همت و پشتکار فوق العاده و دلیلی صادق بر پرکاری و خستگی ناپذیری وی می باشد، که خود از الطاف و توفیقات و مواهب الهی است و به راحتی نصیب هر کس نمی شود.

خدمات ارزنده این راد مرد بزرگ، آنقدر وسیع است که در این سطور نمی گنجد، لیک از باب:

آب دریا را اگر نتوان کشید   هم بقدر تشنگی باید چشید

به برخی از آنها فهرست وار اشاره می شود: ۱. مهمترین میراث باقیمانده از معظم له، کتابخانه بزرگ ایشان است که از لحاظ کمیت و کیفیت اولین کتابخانه کشور و سومین کتابخانه جهان اسلام است. این کتابخانه هر روز شاهد بازدیدکنندگان مشتاقی است که از سراسر گیتی به عشق دیدار آن لحظه شماری می نمایند. این کتابخانه، حاصل یک عمر تلاش و زحمات طاقت فرسای حضرتش و نیز کوششهای فراوان و مستمر فرزند ارشد و وصی ایشان حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سید محمود مرعشی نجفی که در حال حاضر تولیت این کتابخانه را بر عهده دارند، بوده است؛ ۲. احیای میراث فرهنگی اسلامی؛ ۳. کمک به کتابخانه ها و مراکز علمی ودانشگاه ها؛ ۴. تشویق به مطالعه افراد، هر گاه که فرصت نمایند؛ ۵. تأسیس مدارس علمی که چهار مدرسه مهم حوزه علمیه قم به شمار می آید؛ ۶. ایجاد وحدت میان حوزه و دانشگاه؛ ۷. پاسداری از ارزشهای اسلامی و شعائر مذهبی؛ ۸. تأسیس و یا تعمیر مساجد، حسینیه ها، قبور امامزادگان و بزرگان اسلام و تشیع؛ ۹. ارسال و اهدای کتاب؛ ۱۰. فعالیت در جهت ایجاد وحدت میان مسلمین؛ ۱۱. ایجاد بیمارستان و درمانگاه؛ ۱۲. تهیه مسکن طلاب علوم دینی در قم و …

این عالم فرزانه و عارف زاهد، که عمری در راه دین مقدس اسلام و مذهب حقه جعفری قلم و قدم زد و نزدیک به هشتاد سال به تدریس و تربیت شاگردان مکتب اهل بیت (ع) و تألیف و تصنیف پرداخته بود، سرانجام در شامگاه چهارشنبه، هفتم صفر ۱۴۱۱/ هفتم شهریور ۱۳۶۹ / ۲۹ اوت ۱۹۹۰، در ۹۶ سالگی، پس از اقامه آخرین نماز جماعت در صحن مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و لحظاتی پس از مراجعت به منزل، بر اثر عارضه قلبی درگذشت و از خاک به افلاک پر کشید و جهانی را سوگوار کرد. روانش شاد و راهش پر رهرو باد.

منبع: حوزه نت