چرا تیغ زدن محاسن صورت حرام است؟

اسلام برای حفظ هویت فرهنگی به مسلمانان دستور داده که علاوه بر اعمال صالح، ظاهر خود را شبیه به بیگانگان نکنند.

موضوع حرمت تراشیدن صورت از جمله مسائلی است که دلیل کافی بر آن وجود نداشته ولی از آنجا که توصیه پیشوایان دین و سیره متشرعه بر باقی گذاشتن محاسن در صورت بوده فقها معمولاً به صورت احتیاط واجب تراشیدن صورت را حرام داشته اند و از دادن فتوای صریح خودداری کرده اند.

البته نباید غفلت کرد که داشتن محاسن همواره در تاریخ نشانه متدینان بوده همچنانکه در گذشته ها تراشیدن صورت در میان کسانی رایج بوده که در سایر موارد هم پایبندیهای دینی نداشته اند.

رسول الله(ص): «حفوا الشوارب و اعفوا اللحی و لاتشبهوا بالیهود» یعنی سبیل هایتان را کوتاه نمائید و محاسن ـ یا ریش ـ خودتان را بلند بگذارید و خود را شبیه یهودیان مگردانید.

ضمنا تراشیدن ریش از اعمال قوم لوط بوده است. پیامبر اکرم(ص) ده عمل زشت و گناه را باعث نابودی قوم لوط معرفی می کنند، که از آن موارد ده گانه به تراشیدن ریش و بلند کردن سبیل نیز اشاره می فرمایند.

اسلام برای حفظ هویت فرهنگی به مسلمانان دستور داده که علاوه بر اعمال صالح، ظاهر خود را شبیه به بیگانگان نکنند.

امام صادق(ع) می فرمایند: “هنگامی که انسان مو و ریش در صورتش می روید، این حالت علامت و نشانه مردانگی اوست، و عظمت و ابهت او را می رساند و او را از حد و مرز بچه ها و شباهت به زنان خارج می سازد.”

در بعضی روایات از آن به زینت مردان تعبیر شده است.

امام رضا(ع) فرموده اند: “خداوند مردان را به وسیله محاسن زینت داده است، ریش فضیلتی برای مردان است، و بوسیله ریش مردان از زنان شناخته می شوند.”

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.