وظایف شرعی زن نسبت به شوهر و شوهر نسبت به زن خود چیست؟

0

زندگی مشترک یک ارتباط دو سویه بین دو نفر است که در تمامی ابعاد جسمانی و روانی شریک یکدیگرند.

اگر چه « وظایف » محدوده عمل آدم ها را مشخص می کند ولی یک زندگی گوارا و دلنشین را نمی توان تنها بر حسب تذکر وظایف افراد، شکل داد.

وظایف برای پیشگیری از تخطی افراد است نه شکل دهنده یک زندگی زیبا و دلچسب. یک زندگی مشترک مناسب، مهر و ارادت دارد، ایثار و گذشت دارد، احترام به احساس و خواهش همراه دارد، خوشرویی و خوشگویی می خواهد، آغوش و نوازش و شور و مهر و عشق دارد. گذشتن از خواسته های خود در مسیر رضایت و رفاه و راحتی شریک زندگی خود دارد و … خیلی خوبی های دیگر.

لذا نمی شود به زن و مرد گفت: نوازش کن چون موظف به این کار هستی، بلکه باید گفت اساس زندگی مشترک «مودت» و «رحمت» است، سعی کن که به چنین قدرت و عظمتی نایل شوی.

اما جهت آگاهی و اطلاع شما پرسشگر عزیز عرض می شود که:
« علاوه بر قراردادهایی که ضمن عقد دائم بین زوجین به عنوان شروط مهر و عقد ذکر می گردد همچون مقدار مهریه و امثال اینها، بر مرد پرداخت نفقه زن واجب است و نفقه شامل خوراک، پوشاک، منزل و مأوی و همچون اینهاست و زن مکلف است به تمکین که عبارت است از اجازه تمتع مرد از زن و رعایت شئون لازم آن همچون پرهیز نکردن از مرد، مخالفت نکردن با دستوراتی که حق تمتع مرد را از بین می برد و …

زن نسبت به انجام امورات منزل نظیر شست و شو، پخت و پز، نگهداری بچه، هیچ گونه وظیفه و دین شرعی ندارد و مجاز است برای انجام امورات فوق از مرد طلب دستمزد کند»

اما همانطور که پیشتر ذکر شد زندگی بر اساس میل و آمادگی و طراوت زوجین است نه محدوده وظایف، سعی کنید به جای به رخ کشیدن وظایف همدیگر، به بطن و متن زندگی مشترک که همانا همدلی و همراهی و لطف و محبت است دست پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.