مادری که نماز نمی خواند ولي به مجالس روضه و ختم قرآن مي‏رود. وسواسی و بد اخلاق است با او چه رفتاری داشته باشم؟

0

از این که مادرتان به مجالس روضه خوانی و ختم قرآن اهمیت میدهد، ولی نماز نمیخواند، تعجب میکنیم اما این امر نشانگر آن است که مادرتان از روی طغیان نماز را ترک نکرده است، چه بسا به دلیل عدم شناخت کافی از وظیفه شرعی و عواقب ترک نماز و یا به دلیل مسائل خانوادگی و غیره، نسبت به ادای فریضه نماز اهمیت نمیدهد.

وظیفه شما امر به معروف است، یعنی با زبانی نرم و انتخاب کلماتی زیبا و از راهی مطمئن و مؤثر ایشان را متوجه تکلیف خود نمایید. به او بگویید نماز ستون دین است و اولین چیزی است که از انسان در قیامت از آن سؤال میشود. اگر نماز قبول نشود، اعمال دیگر پذیرفته نمیشود.

سعی کنید از طریق علاقه مادران به روضه، جهت ترغیب به نماز کمک بگیرید، مثلاً ببینید انگیزههای او برای شرکت در روضه چیست. اگر علاقه به امام حسین و حضرت عباس(ع) و… است، با استفاده از این علاقه و با بیان این که آن ها کسی را دوست دارند که نماز بخواند و تکالیف خود را انجام دهد یا مثلاً شفاعت آن ها برای کسانی است که نماز میخوانند و… او را ترغیب به انجام واجبات نمایید. به مادرتان بگویید مگر مجالس روضه برای چیست؟ امام حسین(ع) برای چه کشته شد؟ مگر به غیر از اقامه نماز هدفی دیگر داشت؟ میتوانید از طریق رفقا و دوستان یا از بستگانی که سخنشان در مادرتان تأثیر دارد و یا روحانی و مداحی که روضه را برگزار میکند، کمک بگیرید.

در مورد اخلاق تند مادرتان باید بگوییم با توجه به این که سالیانی با این خلق و خوی بزرگ شده و چه بسا به صورت عادت درآمده است، نباید انتظار تغییر و تحول ناگهانی از ایشان داشته باشید. بهتر است خویشتن داری نشان دهید و فحش و ناسزای او را نادیده بگیرید. نیز کم کم و با حوصله زیاد، سعی در تغییر این رویه داشته باشید، اگر چه ممکن است تغییر چندانی در حال ایشان صورت نگیرد، اما تغییر اندک نیز مطلوب و پسندیده است. نیکی به مادر در هر شرایطی لازم و ضروری است، هر چند مقصر باشد، امام باقر(ع) میفرماید: سه چیز است که خداوند متعال به هیچ کس اجازه ترک آن را نداده است: ادای امانت، وفای به عهد و نیکی به والدین، چه نیکوکار باشند و چه بدکار.(۱) مدتی که در منزل مادر هستید، صبر پیشه کنید و از پرخاش با وی اجتناب ورزید. طولی نمیکشد که با تشکیل خانواده، زندگی مورد دلخواه خود را خواهید داشت و از مشکلاتی که اکنون با آن دست به گریبان هستید، خلاصی خواهید یافت. از خداوند منان آرزوی موفقیت شما را داریم.

پینوشتها:

۱ – بحارالانوار، ج ۷۱، ص ۵۶٫

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.