کسی که مادر بزرگش سیّده بوده، آیا نوه های آن ها جزء خانواده پیامبر(ص) محسوب می شوند که اعمال خیر و شرّ آن ها دو برابر حساب شود؟

0

انتساب به پیامبر و اهل بیت، هم از طرف پدر ممکن است و هم از طرف مادر.

بنابراین کسی که مادرش یا مادربزرگش سیده است، می توان گفت از خویشاوندان و منتسبان به پیامبر(ص) و اهل بیت است، گرچه اصطلاحاً به او سیّد گفته نمی شود و احکام سیّد را ندارد، یعنی اگر فقیر باشد، نمی توان سهم سادات به او پرداخت کرد.

ابی نصر بزنطی می گوید که به امام رضا(ع) گفتم: منکر و گناهکار از خویشان شما با دیگران مساوی اند؟ حضرت فرمود: کسی که از ما (اهل بیت) منکر دین و گناهکار باشد، دو گناه برای او نوشته می شود و اگر اعمال خیر و حسنه انجام دهد، دو برابر پاداش می گیرد.(۱)

از برخی آیات و روایات استفاده می شود کسانی که به نحوی انتساب به پیامبر و اهل بیت(ع) دارند، اگر کار خوبی انجام دهند، ثوابش بیشتر است و اگر گناه کنند، گناهش بیشتر خواهد بود. قرآن درباره زن های پیامبر و خطاب به آنان می فرماید: ای زنان پیامبر! هر کس از شما کار ناروا و زشتی انجام دهد، عذابش مضاعف و دو برابر خواهد بود و هر کدام از شما مطیع فرمان خدا و پیامبر باشد و عمل صالح انجام دهد، اجر آن دو برابر خواهد بود.(۲)

علل دو برابر شدن ثواب و عذاب به خاطر این است که باعث بد یا خوب جلوه دادن چهره پیامبر و اهل بیت(ع) نزد مردم می شود. اما کسی که از جانب مادر یا مادر بزرگ به پیامبر منتسب است، نزد مردم آنچنان مشخص نیست که از فرزندان پیامبر و اهل بیت است. از این رو نمی توان گفت که ثواب و عذاب او چند برابر است.

پی نوشت ها:

۱٫ اصول کافی، ج ۱، ص ۳۸۷٫

۲٫ احزاب (۳۳) آیه ۳۰ و ۳۱٫

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.