دعایی را که با یا من اظهر الجمیل آغاز شده،واعظی گفته حتمی الاجابه است. این چه دعایی است؟

دعایی را که با یا من اظهر الجمیل آغاز شده،واعظی گفته حتمی الاجابه است. این چه دعایی است؟

خواهر گرامی! دعایی که با جمله یا من اظهر الجمیل شروع شده، در بسیاری از کتب ادعیه مانند مفاتیح الجنان، مصباح المتهجد، اقبال، ص ۱۵۳ بحارالانوارک ج ۹۲، البلد الامین، صفحه ۱۸، جمال الاسبوع، صفحه ۲۷۵، عده الداعی، صفحه ۲۳۷، مفتاح الفلاح صفحه ۱۸۹، مصباح الکفعمی، صفحه ۵۷۶، فلاح السائل، ص ۱۹۶ با نقل های مختلف آمده است.

نمی دانیم منظور شما از این دعا که یک از نقل ها است، ولی در این جا به یک نقل از عده الداعی اشاره می کنیم: پیامبر اکرم(س) فرمود: جبرئیل این دعا را بر من فرستاد، در حالیکه متبستم بود و گفت: سلام بر تو، ای محمد(ص)… خدا هدیه ای برای تو فرستاد است… کلماتی است با گنج های عرش الهی. سپس این دعا را خواند: یا من اظهر الجمیل و ستر القبیح، یا من لم یؤاخذ بالجریره و لم یهتک الستر، با عظیم العفو، یا حسن التجاوز، یا واسع المغفره، یا باسط الیدین بالرحمه، یا صاحب کلّ نجوی و یا منتهی کل شکوی، یا کریم الصفح، یا عظیم المنّ یا مبتدئاً بالنِعَم قب السْتحقاقها، یا سیدنا، یا ربّنا، یا مولانا، یا غایه رغبتنا، أسألک یا الله أن لا تشوه خلقی بالنار. جبرئیل ثواب ها و آثار فراوانی برای این دعا ذکر کرد.[۱]

البته توجه به این نکته لازم است که اجابت و عدم اجابت دعاها، بیشتر از آنکه مربوط به دعا باشد، مربوط به دعا کننده و شرایط دعا است. شاید بهترین دعاها را کسی بخواند که هیچ امید اجابتی به آن نیست و یک دعای عادی با هر زبانی از طرف کسی خواسته شود که خداوند به آن توجه نموده و اجابت کند.

[۱]عده الداعی، ص ۳۳۸ _ ۳۳۷٫