در خانواده ای مذهبی بزرگ شده ام , ولی پسرم که در دوم دبستان است , علاقه ای به قرآن و حفظآن ندارد و بیش تر به موسیقی و ترانه علاقه دارد. چه کنم ؟

عوامل مختلفی می تواند در تباهی اخلاقی نقش داشته باشد.

۱ تربیت ناسالم . چه بسا افرادی در خانواده هایی مذهبی تربیت یافته اند, اما با برخوردهای ناصحیح و تند وخشن بچه ها را که ظرفیتشان کم است , از دین و دین داری منزجر و زده می کنند یا بد اخلاقی در داخل خانه از طرف پدر یا مادر, بچه را متمایل به افراد خارج از خانه می سازد و اگر دوستان خارج از خانه افرادی منحرف یا متمایل به انحراف باشند, باعث تمایل به فساد می شود. بنابراین پدر و مادر با رفتار خوب و سالم و عمل به دستورهای اسلامی کم کم بچه ها را تحت تأثیر خود قرار دهند و از جذب آنان به دیگران جلوگیری کنند. در این زمینه نقش مادرمخصوصاً برای کودکان و نوجوانان بیش تر است .

۲ آزادی بیش از اندازه به بچه ها دادن و این که بچه ها بدون هراس با هر کس رفت و آمد کنند.

۳ لوس و نُنُر بودن بچه ها مخصوصاً اگر در خانواده تک باشند و هر چه خواست , برایش تهیه کنند و هر کچاخواست , او را ببرند و کودک در زندگی خود هیچ رنجی و محنتی را تحمل نکند.

۴ بعضی از بچه ها که تمایل به فساد دارند, به طینت و خمیره و سرشت آن ها بر می گردد, حال از جهت پدری یااز ناحیهء مادری . که برخورد با این گونه بچه ها مشکلات زیادی باید متحمّل شد و باید سعی شود تا این گونه بچه ها اززمینه های فساد دور باشند و وقت بیش تری صرف هدایت آنان کرد و آنان را مشغول به کاری کرد, تا فرصت کارخلاف پیدا نکنند.

حال جنابعالی از دوستان فرزندتان , جویا شوید. ببینید آیا آنان افراد صالحی هستند یا از طریق بعضی دوستان که خوش اخلاق و متدین هستند, با فرزندتان صحبت و سعی کنید کم کم او را همراه خود به مسجد ببرید, تا بابروبچه های مسجد آشنا و دوست شود.