دعا

 • آیت الکرسی

  در اين كه بعضي از سوره هاي قرآني علاوه بر آن كه كلام خداي متعال و داراي اسرار پنهاني است كه با هيچ معادله علمي نمي توان به آن رسيد؛ همچنين داراي فوايد بسياري در زندگي انسان ها مي باشد و در آن شكي نيست.

 • دعا

  در مورد آرامش يابي براي تمركز خاطر قطعا علاوه بر ذكر و دعا، بررسي علل پراكندگي خاطر و سعي در برطرف كردن آن علل ( در صورت امكان ) و تلاش براي يادگيري چگونگي مديريت صحيح زندگي در كنار مشكلات آن ( در صورت عدم امكان برطرف كردن آن علل ) ضروري به نظر مي رسد.

 • دعانویسی

  دعا ارتباط فرد با خدا و تضرع و زاری او بعد از تسبیح و حمد و ستایش خدا و ابراز حاجت و نیازش به پیشگاه قادر اجابت كننده است تا حاجتش را برآورده سازد. قرآن و روایات بندگان را كه ضعف و فقر و نیاز ، ذاتی آنان است به درگاه قادر بی نیاز فراخوانده و به دعا و عرض حاجت به پیشگاه بی نیاز فراخوانده اند :

 • ما دعا و تقاضايي از ايشان نيافتيم كه اجابت نشده باشد.

  خداوند وعده داده كه تقاضا كنيد تا بدهم:

  ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَكُم (1)

  مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم.

  اين وعده مطلق است و از جانب خدا هيچ قيدي ندارد و فقط بنده است كه بايد به واقع بخواهد تا خدا اجابت كند.

 • دعایی كه  در صورت وجود  مصلحت ، حتما اجابت می شود، دعای فرد مضطر و درمانده واقعی است كه از همه جا مایوس شده ، با رعایت آداب و شرایط دعا  ، خواسته و حاجت خود را با خدا در میان می گذارد. خدا هم دعای چنین محتاج درمانده و تقاضاگری را رد نمی كند.

 • در قانون جذب ادعا می شود که اگر انسان به خواسته خود احساس مثبت دهد و آن را مورد تجسم و تصویرپردازی ذهنی قرار دهد کائنات همان خواسته را برایش ایجاد می کنند. طرفداران قانون جذب می گویند به هرچه بیندیشی همان اتفاق می افتد .

  دعا

  مقدمه:

 • جواب: باسمه‌تعالی، شرط استجابت دعا ترک معصیت است؛ «أوفوا بعهدی أُوف بعهدکم»، «فاذکرونی أذکرکم»، «أدعونی أستجب لکم». گاهی مصلحت در غیر تعجیل است و گاهی مصلحت در تبدیل به احسن است؛ داعی خیال می‌کند مستجاب نشده است و اهل یقین می‌فهمند.

  به‌سوی محبوب، ص۸...

 • سؤال: دعایی جهت تسلط بر نفس به ما تعلیم فرمایید؟

  جواب: حضرت عیسی روح‌الله علیه‌السلام هنگام مشاهده ابتلائات و رَجم، این دعا را می‌خواندند: «أَللهُم، لا تُشْقِنِی؛ خدایا، مرا به شقاوت و بدبختی مبتلا مفرما».
  در محضر بهجت، ج۲، ص۲۴۸

  سایت مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله بهجت

 • يكي از ويژگي هاي جنبش هاي معنوي نوپديد فروكاهش كردن مفاهيم متعالي معنوي مي باشد كه از حقيقت معناي خود تهي مي شود يكي از اين مفاهيم معنوي بحث دعا مي باشد كه خانم كاترين پاندر با اختصاص دو جلد كتاب با عنوان « قدرت دعا » رويكردي پوزيتيويستي و اومانيستي به معنويت دارد كه خدا نقش چنداني در اين آموزه ن

 • سلام.من در قنوت هايم براي مادر و پدرم دعا ميکنم و اين دو دعا رو ميخوانم:ربنااغفرلي و لوالدي و للمومنين يوم يقوم الحساب و رب ارحمهما کما ربياني صغيرا دعا براي پدر و مادر چه ثوابي دارد؟

 • سلام يکسري از دعا ها مي باشند که بايد تا چند روز خوانده شود متاسفانه يک روز يادمان ميرود حکم اينکه يادمان رفته چيست آيا مي شود وقتي يادمان افتاد دوبار بخوانيم

 • نام خدا باسلام حضور محترم کارشناسان عزيز وارجمند مراجعه به دعانويسان جهت برطرف شدن مشکلات مانند بيماريها و دفع چشم زخم جه حکمي دارد؟ واصولا دعانويسي در اسلام جايز است يا خير؟

 • ما نيز معقتديم كه خدا بايد هر چه نياز داريم به ما بدهد و البته داده است. اين دعا را با تحليلي از نيازهاي انسان و نظري به جايگاه دعا در آموزه‌هاي اسلام به سامان مي‌نشانيم.

 • مشکل خیلی خیلی بزرگی تو زندگیم دارم و تا زمانی که اون مشکل باشه من نمیتونم نفس راحت بکشم. انگار تو انفرادی ام و دارن بهم زجر میدن ، تورو به بزرگی و عظمت خدا دعا کنید که دعام مستجاب بشه و مشکلمو خدا حل کنه.

 • دعايي را كه پس از نماز، رو به قبله و دو جهت راست و چپ مي ايستند و مي خوانند را اگر مي شود ذكر نماييد؟

  پاسخ:

 • اشاره: دعای مکارم الاخلاق شامل سی فراز مهم اخلاقی است. از جمله: نشانه های کمال ایمان، آثار نیت در اعمال، خالص شدن در راه خدا، استفادة بهینه از سرمایة عمر، دوری از اخلاق ذمیمه، شناخت نفس و عیبهای آن، دوست و دشمن  شناسی، آثار غذاهای معنوی و جسمانی و... است.

 •  پاسخ : بررسى دعاهايى كه از پيامبر خدا و اهل بيت عليهم السلام به ما رسيده اند ، نشان مى دهد كه اين دعاها نه تنها از نظر محتوا ، سرشار از بلندترين مفاهيم معرفتى هستند ، بلكه از نظر زيبايى و جذابيت الفاظ نيز منزلتى والا دارند و بسيارى از آنها از شاهكارهاى ادبى صدر اسلام محسوب مى شوند .

 • حسين رفيعي
  مقدمه

 • .آدمى در دعا، پيوندش را با خداوند خويش استوارتر مى كند و عجز و نياز خود و بى نيازى و امداد الهى را به ياد مى آورد. از اين رو، در آيات و روايات فراوانى به آن توصيه شده و پيشوايان ما دعا را مغز و جوهره عبادت خوانده اند.

 • يكي از دعاها و نيايش‏هاي علي(ع) در رابطه با جنگ اين است: «إِن أَظهرتنا عَلي عَدونا فجنِّبنا البغْي وسَدّدْنا لِلحق وإِن أظهرتهم عَلينا فَرزقنا الشَهادة واعصمنا من الفِتنة»؛ (نهج‏البلاغه، خطبه 171) پروردگارا! به ما توفيقي عنايت كن كه اگر در صحنه پيكار با خصم پيروز شديم خوي قهر آميزي در ما زنده نشود، كينه‏توز و انتقامجو نباشيم و خارج از مرز حق و عدالت كاري نكنيم و اگر دشمن پيروز شد مرگ ما از نوع شهادت باشد.

 • دعا اظهار تجدید عهد و پیمان با آن حضرت است و محتواى ‏پیمان با آن حضرت را دین دارى، شریعت محورى ‏و تصمیم قلبى ‏بر اطاعت امر امام‏ علیه‏ السلام و یارى‏ رساندن او با نثار جان و مال تشكیل مى‏ دهد.

 • شکی نیست که خواندن "من دون الله" جایز نیست و قرآن کسانی که "من دون الله" را می خوانند مذمت می کند.

 • تعبدي و توقيفي بودن خواندن نماز به لفظ عربي، اين معنا كه شريعت اسلام دستور به عربي خواندن نماز داده است. با توجه به اين كه روح عبادت بر تسليم و تعبد است طبعا انساني كه مي خواهد عبادت خدا كند آن چيزي را انجام مي دهد كه خداوند خواسته است وبر طبق آيات و روايات و سيره پيامبر اين واجب و تكليف ديني به اين شكل واجب شده . اگر چه انسان مي تواند در غير اوقات نماز با هر زباني با خداوند سخن گويد.

 • به عربي خواندن نماز يكي از نشانههاي جهاني بودن دين اسلام است كه همه انسانها بايد در پيشگاه خداوند متعال با يك زبان تكلم كنند و اين رمز وحدت و نشانه يگانگي مسلمانان است; افزون بر اين خواندن نماز به يك صورت معين، آن را از خطر تحريف و آميخته شدن به خرافات و مطالب بياساس ـ كه بر اثر مداخله افراد غير متخصص به هنگام ترجمه آن به زبانهاي ديگر رخ ميدهد ـ نگاه ميدارد و به اين وسيله روح اين عبادت محفوظ ميماند.(ر.ك: پرسشها و پاسخهاي مذهبي، آيتالله جعفر سبحاني، ج 3، ص 56 ـ 58، انتشارات نسل جوان.)

 • آنکه که طالب ظهور امام زمان (عج) است، نسبت به کسی که پیشرفت های بشر را کافی می داند، شناخت متفاوتی از جهان و انسان دارد. اگر چه حتی با مادی ترین نگاه ها به عالم نیز، انتظار آمدن منجی، کاملا منطقی و متین است. بنابراین ابتدا باید به بررسی انسان شناسی و جهان شناسی ها پرداخت که روشن شود، امام معصوم چه جایگاهی در زندگی بشر دارد. و سپس به این نکته اندیشید که وضعیت امروز دنیای مادی، حتی برای یک مادی گرا ، می تواند مطلوب و راضی کننده باشد؟

 • آنچه كه از آيات قرآن بر مي آيد اين است كه سحر در شهرهاي كهن همانند كلدان و مصر در زمان حضرت موسي و فرعون و پيش از آن در زمان حضرت نوح (ذاريات، 52) رواج داشته است.

 • دعا و نفرين و نوشتن آن ها بر كاغذ براي بستن بخت دختر يا پسر صحّت ندارد، خداوند چنين دعاهايي را مستجاب نمي كند، ولي سحر و جادو في الجمله تأثير دارد ولو اثر رواني و راه رفع سحر و جادو اين است كه انسان هر روز آيت الكرسي و سوره هاي فلق و ناس را زياد بخواند. خداوند شرّ مردم را از شر آن ها برطرف مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كند. البته از راه سحر و جادو مي‌‌‌‌‌ توان سحر و جادوي ديگران را باطل كرد.

 • دعا نويسان از طريق تعاليم خاص و به دست آوردن رموز و نيز استفاده از ادعيه اي كه از خواص ويژه اي برخوردارند، به حلّ و فصل مسائل مربوط به خانواده ها مي پردازند. البته تأثير دعا و موفقيت در اين گونه امور به دعا نويش و نوع دعا و چگونگي استفاده از آن، وآيا دعا از طرف معصوم است يا نه مرتبط است.

 • طلسم به صورت خطوط و نقوش و رمز با بهره گيري از برخي كلمات و اعداد شكل مي گيرد كه فهميدن آن ها براي همگان مقدور نيست و همة مردم توان طلسم كردن را ندارند. يكي از نويسندگان در اين خصوص مي نويسد: "... [طلسم به[] نقوش سحري يا تنجيمي، يا شيء منقش به اين نقوش، كه براي دفع آفت ها يا چشم زخم يا حوادث مختلف ديگري تهيه مي شود... اصحاب طلسمات براي بعضي اعداد خواص و تأثيراتي قائلند، و مي پندارند كه مهر و كين را ميان مردمان از طريق نوشتن ا]عداد مخصوصي مي توان ايجاد كرد، مثلاً اعداد متحابه، مربع وفقي ...".